Yüzde 70’e kadar daha az kaynak sonrası işlem:

Fronius TransSteel Pulse ile darbeli kaynak

Fronius, TransSteel cihaz serisine darbeli fonksiyonu ilave ediyor. Darbeli ark, daha kalın malzemelerde daha hızlı bir kaynak hızına erişilmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca darbeli ark daha az kaynak çapağı oluşturduğundan, kaynak sonrası işlemler de azalmaktadır.

Darbe modu sayesinde, zor kontrol edilen ve çapaklı geçiş arkına gerek kalmamaktadır. Bunun sonucunda azalan çapak oluşumu, yüzde 70’e kadar daha az kaynak sonrası işlem sağlamaktadır. Ayrıca darbeli ark yüzde 30’a kadar daha hızlı bir kaynak hızına ulaşmaktadır. Bu avantajlar şimdi Fronius TransSteel 3000 compact, TransSteel 4000 ve 5000 tarafından da sunulmaktadır.

Darbeyle tutturun ve çekmeyi önleyin
TransSteel cihazları özel olarak çelik uygulamaları için geliştirilmiştir. Darbe fonksiyonu geliştirmesi sayesinde kaynak sistemleri gerçek birer çok yönlü uzmana dönüşmektedir; çok sayıda fonksiyonla kaynakçıya farklı uygulamalarda destek verilmektedir. Puntalama fonksiyonuyla düzenli kaynak puntaları yapılabilmektedir ve bu, iş parçalarının tutturulması için ideal bir fonksiyondur. Aralıklı kaynak işlemi, sadece pullu bir dikiş görünümü sağlamakla kalmamaktadır. Aynı zamanda daha az ısı girdisi, ince saclarda malzemenin çekilme ihtimalini da azaltmaktadır.

Özel karakteristik eğriler, kullanıcılar için ideal ark karakteristiği sunmaktadır: Universal karakteristik eğirisi “Steel”, özellikle basit ve hızlı kaynak uygulamaları için uygundur. “Steel Root” kök pasosu için geliştirilmiştir ve ayrıca yumuşak ve sağlam kısa arkı sayesinde geniş aralıklarda iyi bir boşluk doldurma kapasitesi sunmaktadır. “Steel Dynamic” kaynak programı ise özellikle sert ve yoğun bir arkla donatılmıştır ve böylelikle yüksek bir kaynak hızına ve derin bir kaynak nüfuziyetine ulaşmaktadır. Minimum seviyede çapak oluşumu ve derin kaynak nüfuziyeti istendiğinde, TransSteel Pulse cihazlarındaki “Pulse Controlled Spray Arc” ayarı ideal seçimdir. “SynchroPuls” ayarında kaynak gücü iki çalışma noktası arasında 5 Hertz’e kadar değişmektedir. Yüksek ve alçak akım arasındaki değişim, örneğin yükselen konumlarda kaynak yapımını kolaylaştırmaktadır. Böylelikle alüminyum alaşımlarda açıkça belli olan dikiş pullanması elde edilebilmektedir.

Üç güç sınıfı, iki model, tek çözüm

TransSteel’in sezgisel kullanım konsepti, ön bilgiye gerek kalmadan cihazın derhal işletime alınabilmesini sağlamaktadır. Tüm gerekli parametreler cihazın ön kısmından ayarlanabilmektedir. Kaynak verilerinin belgelenmesi için kolay bir seçenekle cihaz konsepti tamamlanmaktadır. Güç kaynağının arka kısmına tüm önemli verilerin kaydedilmesi için bir USB  bellek bağlanabilmektedir. Bunların arasında zamana ve cihaza özel verilerin yanı sıra akım, gerilim ve tel sürme gibi kullanılan parametreler de bulunmaktadır.

Fronius üç cihazını yeni darbe fonksiyonuyla donatmıştır: TransSteel 3000 compact Pulse, her üç kaynak prosesini aynı yüksek seviyede yapabilen bir çoklu işlem kaynak cihazıdır. Bu kompakt cihaz, şantiyelerde ve tamirhanelerde çok yönlü kaynak çalışmaları veya tamir çalışmaları için idealdir. Darbe fonksiyonu, tekrarlanan kaynak görevlerinde veya küçük serilerde TransSteel 4000 Pulse ve TransSteel 5000 Pulse için opsiyon ve hız bakımından avantaj sağlamaktadır. Bu yüksek performanslı cihazlar, Compact versiyonda olmayan ayrı bir tel sürme ünitesine sahiptirler.